Karlova Studánka - klenot Jeseníků

Rozlohou je druhou nejmenší obcí v České republice. Tradice i klimatická měření o Karlově Studánce dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Důvodem je téměř nulové znečištění a především poloha obce, ta se nachází v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy. Tato horská bystřina, čeřící se ve vodopádech a okolní široké komplexy lesů, naplňují čistý vzduch zdejší přírody kyslíkem a zápornými ionty. Vedle lázeňství je i známým horským rekreačním střediskem s řadou kvalitních ubytovacích kapacit, dobových hospůdek a krámků se suvenýry. Historie tohoto místa se píše od počátku 16. století. Po neblahé bitvě na Bílé Hoře v r. 1620 připadlo místo Řádu německých rytířů. Už z té doby jsou první zmínky o léčivých účincích zdejšího povětří a podzemních minerálních pramenů, které vyvěrají z rašelinišť. Zlomovým pak byl r. 1780, kdy byl objeven Maxmiliánský pramen a v jeho okolí postaveny první, ještě dřevěné domy. Spolu s lázněmi začala vzkvétat i osada, kterou založil Maxmilián II. František. Původní název obce zněl Hinnewieder, a to z toho důvodu, že pro první pacienty nebylo v místě vhodné ubytování. Bydleli tedy v nedalekých hutních osadách, a to v Ludívkově nebo Malé Morávce, a na léčení do lázní pouze docházeli tam a zase zpátky (německy hin und wieder). Tento původní název byl r. 1803, po objevení nového pramene a jeho pojmenování po vnuku císařovny Marie Terezie na Karlův, změněn na Karlova Studánka. Lázně vznikly v roce 1785 na místě staré železářské osady Hubertov.

Prvními lázeňskými domy byly Hostinský dům (Bezruč) a Knížecí dům. Dnešní jádro městské památkové zóny tvoří dřevěné lázeňské domy v klasicistním empírovém stylu vybudované v letech 1803 až 1893. Typická je pro ně právě architektura, jenž dodává celé Karlově Studánce jedinečný kolorit. Nachází se tady kaple svatého Huberta z roku 1758, venkovní geologická expozice kamenů s 340 exponáty dokumentující geologický vývoj celého Jesenicka. V části obce nazvané Hubertov stojí lovecký zámeček tehdejších majitelů panství. Přímo senzací je že americký deník The New York Times vybral v lednu 2013 do seznamu 46 nejlepších turistických cílů pro tento rok právě Jeseníky a Karlovu Studánku. Tuto lokalitu, zařazenou jako jedinou z Česka, tak doporučuje čtenářům navštívit společně třeba s brazilským Rio de Janeirem, Singapurem, tureckým Istanbulem nebo kanadskou provincií Britská Kolumbie. Deník nemohl nepřipomenout, že se v Karlově Studánce v roce 2000 léčil po těžké operaci plic bývalý český prezident Václav Havel. Návštěvníkům doporučujeme navštívit 6km naučnou stezku Bílá Opava procházející po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na 13 informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Navštivte Karlovu Studánku, jedno z nejkrásnějších míst Jeseníků.

Turistické informační centrum Karlova Studánka - 793 32 Karlova Studánka, tel.: (+420) 554 772 004, e-mail: info@jeseniky-praded.cz

Fotogalerie - Karlova Studánka - klenot Jeseníků

<< Zpět na seznam

Úvod   |    Ceník   |    Roubenky   |    Fotogalerie   |    Volné termíny
Novinky   |    Zajímavá místa   |    Kontakt   |    Zajímavé odkazy   |    Ubytování Jeseníky
Mapa stránek   |    Provozní instrukce   |    Partneři   |    Ubytování v Beskydech